Založit webové stránky nebo eShop
aktualizováno: 15.05.2017 10:11:27

Č. středoh./hory Radobýl‚ Boreč

29. 3. / CHKO České středohoří - hora Radobýl, hora Boreč

  V dalším šuplíku kamarádky Reginy byly hory Radobýl a Boreč. Nedělní odpoledne si vydařilo, déšť se nekonal. Obě hory jsou něčím významné či zajímavé.

  Radobýl - čedičový vrch, který se nachází v Českém středohoří, 399m, na vrcholu je umístěn kříž, hezký výhled do okolí (Litoměřice, Lovosice, další vrchy Českého středohoří, řeka Labe...). Hora je mnohdy spojována i s lomem Richard, který sloužil k těžbě vápence, za druhé sv. v. sloužil nacistům jako podzemní závod, sloužilo zde v nelítostných podmínkách pár tisíc vězňů. Od r. 1964 je menší část prostotu využívána jako sklad radioaktivního odpadu.

 

 

 v dáli hora Říp ↑ ↓ město Litoměřice (město mých nadějných studií)

 

 

hora Lovoš napravo, vrch Boreč nalevo od Lovoše ↑ ↓ holky u kříže na vrcholu Radobýlu

 

 

Regina - Agila, Caira / Petra a Baxi ↑ ↓ Podběl lékařský 

 

  Boreč - jeden z nejzajímavějších vrchů Českého středohoří, výjimečný díky geologickému jevu, 446m. Jelikož nejsem geolog, přikládám odkaz zde.  Vyjádření mými slovy co se týče jam na vrcholu Borče...v létě zde proudí studený vzduch a v zimě teplý, až 16C. Takže při zimní návštěvě Borče sice máte čepici a rukavice, kouří se vám z pusy, ale můžete přitom pozorovat pavouky, plže... Výstup je lepší započít s vísky Režný Újezd po zelené. Naučná stezka je dobře označená a z informačních tabulí 1-8 se dozvíte mnoho zajímavostí.

  

kočky za oknem zříceniny zámku Boreč ↑  

 

 

 

 

 Jámy na vrchu Borče

 

 

...tak to je vše... 

TOPlist