Založit webové stránky nebo eShop
aktualizováno: 15.05.2017 10:11:27

Kokořínsko/skalní útvary

19. 10. 2008 / CHKO Kokořínsko - Čertovy hlavy, Had, Hafernice, Pokličky

   Velkou příležitostí pro nás byla slunná neděle opět něco podniknout. Po deštivém pracovním týdnu přišel pěkný víkend. Chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko máme nedaleko našeho bydliště, tudíž byla škoda sedět doma. Pro naše holky naprosto stvořená. Aischenka kňučela po celou dobu v autě, jelikož se už nemohla dočkat a Airiska sledovala, kam jí páníci opět vyvezou. Kamarádky choďanky nechyběly, tyto naše výlety se stanou naší tradicí . Kokořínsko nabízí velkou škálu turistických cílů. Určitě se sem budeme ještě vracet a poznávat další a další.

   Čertovy hlavy - reliéfy dvou hlav pohádkových bytostí, připomínajících čerty, vytesané do dvou skalních bloků. Práce sochaře Václava Levého (kolem r. 1845). Jedny z největších lesních skulptur tohoto sochaře.

 

 

 

   Had - na pískovcové skalce vytesán reliéf hada přeťatého sekerou. Práce liběchovského sochaře Václava Levého (kolem r. 1845). Dnes poničen vandaly.

  

 

 

 

   Hafernice - pískovcový blok, na skále jsou vytesané reliéfy, podle postavy (s dnes již zničenou hlavou), přidržující harfu, nazvané Harfenice. Vpravo od ní je dalších pět pískovcových obličejů. součástí tohoto sousoší i malá jeskyňka, po její straně schůdky na temeno skály. Práce liběchovského sochaře Václava Levého (kolem r. 1845).

    

 

 Sfinga od V. Levého 

 

 

 

 

  

 

    Pokličky - pískovcové sloupy, tyto skalní objekty jsou výsledkem pozvolného selektivního zvětrávání pískovce. Ač by se mohlo zdát, že Pokličky vymodelovaly děti obrů obývající skalní doupata v přilehlých roklích, tvrdí se, že vznikly vyluhováním železa z třetihorních vyvřelin, kterým napomohly podzemní vody, a vysrážením limonitu na nepropustných slepencových plochách. Eroze, která dala těmto podivným, obrovitým útvarům vzniknou, i nadále pokračuje. Je tedy pravděpodobné, že se jejím působením nohy Pokliček oslabí, až se jednoho dne zřítí.

 

 

 

 

 

 

 

TOPlist